logo stromoskop.cz
 • O Nás
 • Naše služby
 • Ceník
 • Kontakt
 • ŽÁDOST O POVOLENÍ POKÁCENÍ DŘEVIN ROSTOUCÍCH MIMO LES

  Důležité kroky při žádání o kácení

  Jste-li fyzická osoba, pokud hodláte pokácet okrasný strom na Vašem pozemku - zahradě, o obvodu kmene nad 80 cm (měřeno ve výšce 130 cm od paty stromu) od 1. listopadu 2014 je nutné nejprve zaslat na patřičný úřad žádost o povolení pokácení dřeviny mimo les, která musí obsahovat veškerou důležitou dokumentaci: Specifikace dřeviny – druh a velikost, situační zákres do mapového podkladu, doložení vlastnického vztahu výpisem z katastru nemovitostí, a návrh pro náhradní výsadbu (není nutné, ale doporučuje se). Stromy se mohou zpravidla kácet pouze v době vegetačního klidu tj. 15. říjen až 31. březen (to se může na různých OÚ lišit). Žádost podejte včas jelikož má daný úřad dle zákona lhůtu na vyjádření až 2 měsíce (ve zvláště složitých případech až 3 měsíce)! Nejpozději však podejte žádost 15 dní před plánovaným kácením. 

  Vzor formuláře: Žádost o povolení pokácení dřeviny


  Tipy a rady

  Důvody k pokácení stromu typu "stíní, pádá z něj listí, soused si to přeje, potřebuji dřevo na zimu" apod. nejsou opodstatněné. Měli byste mít opravdu pádný důvod dřevinu pokácet. Pokud si nejste s Vaším případem jisti, obraťtě se na nás. Rádi s Vámi věc skonzultujeme. Bohužel/bohudík úředník je také jen člověk, a proto se mohou rozhodnutí v odlišných obcích výrazně lišit. Není na škodu si před zažádáním o kácení na úřad zavolat nebo zajít a předběžně se informovat. Nekácejte strom bez povolení! Mimo ztrátu stromu tím můžete uškodit i vzácným organizmům žijícím uvnitř stromu, a v neposlední řadě i své peněžence (viz. pokuty za kácení).


  Pokuty za kácení bez povolení či poškození dřeviny

  Za pokácení stromu nebo velké skupiny keřů bez povolení nebo poškození dřeviny ( Např. silné sesazení koruny) může orgán ochrany přírody udělit tomu kdo škodu způsobil pokutu 20 000 kč za strom, nebo 100 000 kč za skupinu stromů. Právnické osobě nebo fyzické osobě při výkonu podnikatelské činnosti přitom hrozí pokuta až 1000 000 Kč!

  Zpět


  doporučujeme | stromoskop@seznam.cz | (c) 2011 Stromoskop.cz